Svennis Partner Zoho Romania LogoSvennis
    HomeZoho One
    Programeaza o Consultanta
    AcasaBlogZoho One vs Zoho CRM: ce alegeti pentru compania dumneavoastra
    Comparatie CRM
    Zoho One
    Zoho CRM
    Zoho CRM Plus

    Zoho One vs Zoho CRM: ce alegeti pentru compania dumneavoastra

    Zoho CRM acopera vanzarile, Zoho One acopera intreaga companie. Diferenta reala tine de licentiere, de numarul de departamente implicate si de instrumentele pe care le platiti deja.

    Svennis Cloud Solutions

    Zoho Premium Partner
    23 septembrie 202610 min de citit
    Zoho One vs Zoho CRM: ce alegeti pentru compania dumneavoastra

    Zoho One vs Zoho CRM: despre ce este de fapt decizia

    Alegerea intre Zoho One vs Zoho CRM este, in fond, o decizie despre cat de mult din companie doriti sa mutati pe aceeasi platforma. Zoho CRM este aplicatia de vanzari, locul in care echipa comerciala urmareste clientii, oportunitatile si ofertele. Zoho One este, in descrierea oficiala Zoho, o suita all-in-one care va permite sa conduceti intreaga afacere. Articolul de ajutor Zoho vorbeste despre peste 40 de aplicatii web, iar pagina de prezentare a produsului indica peste 45 de aplicatii incluse.

    Diferenta dintre cele doua cifre nu schimba concluzia. Zoho CRM se adreseaza echipei comerciale, iar Zoho One se adreseaza intregii organizatii, de la vanzari, marketing si suport pana la financiar, recrutare si resurse umane. Intrebarea utila nu este care produs are mai multe functii, ci cate departamente au nevoie sa lucreze pe aceleasi date despre clienti.

    In continuare gasiti diferentele de licentiere, o varianta intermediara pe care multe companii nu o evalueaza, semnalele concrete ca un CRM folosit singur nu mai este suficient si pasii prin care puteti decide fara sa platiti pentru aplicatii pe care nu le veti folosi.

    Ce acopera fiecare produs

    In Zoho One, CRM-ul este doar una dintre aplicatiile de vanzari. Pagina produsului grupeaza aplicatiile pe zone: pentru vanzari apar CRM, Bigin, Bookings si SalesIQ, pentru servicii clienti apar Desk, Assist si Lens, iar pentru financiar apar Books, Invoice, Expense, Checkout, Billing si Payroll. Suita include si un creator de aplicatii, cu care puteti construi solutii proprii si automatiza procese manuale.

    Daca alegeti Zoho CRM separat, cumparati componenta comerciala. Facturarea, contabilitatea, suportul si resursele umane raman in programele pe care le folositi deja sau se adauga separat, cu abonamentele si integrarile aferente.

    ZonaZoho CRMZoho One
    VanzariDa, este produsul in sineCRM, Bigin, Bookings, SalesIQ
    Servicii clientiIn afara produsuluiDesk, Assist, Lens
    FinanciarIn afara produsuluiBooks, Invoice, Expense, Checkout, Billing, Payroll
    Aplicatii propriiIn afara produsuluiCreator de aplicatii inclus
    Cine primeste licentaUtilizatorii CRMToti angajatii, in planul all-employee

    Pentru o prezentare mai detaliata a suitei, pe categorii de aplicatii, puteti consulta si recenzia noastra Zoho One.

    Licentierea: diferenta care schimba calculul

    Diferenta cu cel mai mare impact nu tine de functii, ci de licente. Pagina de ajutor Zoho este explicita: cu Zoho One trebuie sa cumparati licente pentru toti angajatii organizatiei. Pagina de preturi a produsului repeta regula pentru planul all-employee, cu pretul exprimat pe angajat pe luna si facturat anual.

    Consecinta practica se poate cuantifica usor. Luati doua firme ipotetice si numarati doar licentele, inainte de orice pret.

    SituatieLicente cu un CRM folosit singurLicente cu Zoho One (all-employee)Raport
    Firma cu 30 de angajati, 6 in zona comerciala6305 la 1
    Firma cu 12 angajati, 8 care lucreaza zilnic in aplicatii8121,5 la 1

    In primul caz platiti licente si pentru oamenii din depozit sau din productie, care poate nu vor deschide niciodata o aplicatie Zoho. In al doilea caz diferenta este mica, iar aplicatiile de financiar, suport si resurse umane pot acoperi usor costul licentelor suplimentare.

    Regula generala: cu cat ponderea oamenilor care lucreaza efectiv in sistem este mai mare, cu atat Zoho One devine mai usor de justificat. Pagina Zoho marcheaza cerinta de licentiere cu un asterisc, asa ca cititi conditiile complete si verificati preturile curente inainte sa faceti calculul final.

    Zoho CRM Plus, varianta de mijloc

    Intre un CRM folosit singur si intreaga suita exista o optiune pe care multe companii o sar: Zoho CRM Plus. Zoho o descrie ca pe o platforma de experienta a clientului care reuneste echipele de vanzari, suport si marketing intr-o interfata unificata si le ofera o imagine de 360 de grade asupra clientilor, in toate punctele de contact.

    Diferenta de licentiere este aici decisiva. Pentru Zoho CRM Plus cumparati licente doar pentru echipele care lucreaza direct cu clientii, nu pentru toata organizatia. Pentru o firma cu multi angajati in operatiuni si putini in zona comerciala, aceasta regula poate cantari mai mult decat lista de aplicatii incluse.

    Merita urmarita si o evolutie anuntata de Zoho: folosirea aplicatiilor financiare in Zoho CRM Plus este disponibila pentru organizatiile din centrul de date UE si va fi extinsa etapizat catre celelalte centre de date. Daca organizatia dumneavoastra este gazduita in centrul de date european, CRM Plus se poate apropia de nevoile pentru care altfel ati alege Zoho One. Confirmati inainte de achizitie ce aplicatii financiare sunt disponibile efectiv in contul dumneavoastra.

    CRM Plus poate fi contractat online sau offline, adica prin inscrierea facuta de altcineva decat dumneavoastra pe site, de regula in cadrul unui proiect de implementare.

    Semnale ca ati depasit Zoho CRM folosit singur

    Un CRM folosit singur ramane alegerea potrivita cat timp problemele sunt in zona comerciala. Situatia se schimba atunci cand blocajele apar la granita dintre departamente. Semnalele de mai jos sunt cele pe care merita sa le verificati cu echipa, nu doar cu managementul.

    • Date introduse de doua ori. Acelasi client este creat in CRM si apoi din nou in programul de facturare.
    • Procesul se rupe dupa oferta. Oferta este urmarita in CRM, dar comanda, stocul si factura se urmaresc in foi de calcul.
    • Suportul lucreaza separat. Solicitarile clientilor vin pe e-mail si nu sunt legate de istoricul comercial.
    • Abonamente multiple. Platiti separat pentru semnatura electronica, programari, videoconferinta si automatizari intre aplicatii.
    • Rapoarte construite manual. Cifrele pentru conducere se obtin prin combinarea exporturilor din mai multe programe.
    • Cereri interne fara sistem. Aprobarile, concediile sau solicitarile interne circula prin e-mail si mesaje.

    Daca recunoasteti un singur semnal, de obicei o integrare punctuala este suficienta. De exemplu, cand singura problema este legatura dintre vanzari si facturare, merita evaluata o integrare SmartBill cu Zoho CRM inainte de a schimba pachetul. Daca recunoasteti trei sau mai multe semnale, discutia despre Zoho One sau CRM Plus devine justificata.

    Un caz real: echipa de patru oameni care lucreaza in Excel

    Un exemplu public ilustreaza bine dilema. Pe un fir de discutie din comunitatea Zoho de pe Reddit, o firma cu 4 oameni descrie cum tine totul manual in foi Excel, iar ofertele le creeaza intr-un program de contabilitate extern. Intre oferta si comanda pot trece de la cateva minute pana la 3 sau 4 luni.

    Autorul intreaba daca Zoho CRM, in editia Professional, include comenzi de vanzare, comenzi de achizitie, stocuri si facturare, sincronizate inapoi cu programul de contabilitate. In acelasi timp, spune ca proprietarul firmei vrea doar un CRM si doreste sa pastreze programul de contabilitate pentru tot restul activitatii.

    Un raspuns recomanda direct Zoho One: Zoho Books pentru facturi, stoc si comenzi, Zoho Inventory pentru urmarirea coletelor si livrarilor, Zoho Forms pentru formulare pe site si Zoho Analytics pentru raportare.

    Ambele pozitii sunt legitime, iar cazul arata unde se afla decizia reala. Daca proprietarul pastreaza programul de contabilitate, un CRM simplu cu o integrare bine facuta acopera nevoia. Daca problema reala este ciclul lung de la oferta la livrare, cu stoc si comenzi urmarite in foi separate, atunci aplicatiile de financiar si inventar din Zoho One rezolva exact partea care lipseste. Pentru o firma de 4 oameni, toti implicati zilnic, licentierea pe toti angajatii nu adauga aproape niciun cost ascuns.

    Consolidarea instrumentelor si costul real

    Comparatia corecta nu este intre pretul unui CRM si pretul Zoho One, ci intre pretul Zoho One si tot ce platiti astazi. In aceeasi discutie, un utilizator enumera inlocuirile pe care le considera economii imediate: Zoho Sign pentru semnatura electronica, Zoho Flow pentru automatizari intre aplicatii, Zoho Meeting pentru videoconferinte si Zoho Bookings pentru programari.

    Acelasi utilizator spune ca a migrat contabilitatea in Zoho Books cu un an in urma si nu regreta decizia. Un alt participant noteaza insa ca Zoho Books descarca tranzactiile bancare printr-un serviciu extern, iar punerea lui in functiune i s-a parut foarte dificila. Experientele difera, asa ca testati exact fluxurile de care depindeti, cu banca si procesele dumneavoastra.

    Cum faceti inventarul

    1. Listati toate abonamentele software, cu numarul de utilizatori si costul anual.
    2. Marcati care au un echivalent in Zoho One si care trebuie pastrate.
    3. Pentru facturare, inainte de a inlocui programul actual, verificati ca aplicatia aleasa sau o integrare dedicata transmite facturile in sistemul RO e-Factura, obligatoriu atat in relatia B2B, cat si in relatia B2C.
    4. Adunati costul celor inlocuibile si comparati-l cu licentele Zoho One pentru toti angajatii.

    Pentru instrumentele pe care le pastrati, pagina Zoho One indica peste 1000 de integrari. Zoho prezinta si un exemplu de client, Barings Law, unde automatizarea a sute de procese este asociata cu o crestere a productivitatii de 150%. Cifra este raportata de Zoho pentru acel client, nu o estimare pentru compania dumneavoastra.

    Ce nu rezolva automat Zoho One

    Un pachet cu zeci de aplicatii nu inseamna ca aplicatiile functioneaza impreuna din prima zi. Fiecare aplicatie are propriul rol: contactele sunt in CRM, contabilitatea in Books, proiectele in Projects. Datele se sincronizeaza intre ele, dar regulile de sincronizare, drepturile de acces pe departamente si automatizarile dintre vanzari si financiar trebuie configurate.

    Acest lucru conteaza mai ales la trecerea de la un CRM folosit singur la Zoho One. Inregistrarile si personalizarile existente din CRM raman, dar legaturile noi dintre CRM si aplicatiile de financiar, precum si permisiunile pentru mai multe departamente, se construiesc de la zero. Bugetul si calendarul proiectului trebuie sa includa aceasta munca, nu doar licentele.

    Svennis a livrat peste 200 de implementari, iar recomandarea noastra constanta este sa tratati configurarea legaturilor dintre aplicatii ca pe o linie separata de buget. Licentele va dau acces la aplicatii, dar valoarea apare abia cand procesul de la oferta la factura curge fara reintroducerea datelor.

    Pentru nevoi care nu sunt acoperite de aplicatiile standard, creatorul de aplicatii inclus in Zoho One permite construirea unor solutii proprii. Aceasta flexibilitate este utila, dar cere timp de dezvoltare si cineva care sa intretina solutia dupa lansare.

    Suport, securitate si perioada de proba

    Pe partea de securitate, Zoho precizeaza pe pagina Zoho One ca toate conexiunile catre serverele sale trebuie sa foloseasca criptare TLS 1.2 sau 1.3 cu cifruri puternice si indica o disponibilitate de 99,9%. Aceleasi conditii tehnice se aplica tuturor aplicatiilor pe care le adaugati, ceea ce simplifica evaluarea fata de o colectie de furnizori diferiti.

    Pentru suport, Zoho One prevede suport prioritar si implementare fie direct de la Zoho, fie prin partenerii sai. Pentru Zoho CRM Plus exista un plan platit Enterprise Support, cu asistenta 24/7 pe e-mail, chat, telefon si in comunitatea CRM Plus, cu un timp maxim de raspuns de o ora. Daca procesele dumneavoastra depind de sistem in timp real, includeti costul suportului in comparatie.

    Zoho One ofera o perioada de proba gratuita de 30 de zile, fara date de card. Zoho raporteaza peste 75.000 de companii care folosesc produsul si un rating mediu de 4,5 din 5, pe baza a peste 19.000 de recenzii.

    Perioada de proba este scurta pentru o evaluare completa a 45 de aplicatii. Folositi-o pentru doua sau trei procese critice, nu pentru a explora tot pachetul.

    Pasi practici pentru decizie

    Decizia devine mai simpla daca o luati in ordinea de mai jos, pornind de la procese si abia apoi de la pachete.

    1. Numarati oamenii. Notati cati angajati aveti in total si cati lucreaza zilnic in aplicatii de afaceri. Raportul dintre cele doua cifre va spune cat de eficienta este licentierea pe toti angajatii.
    2. Verificati semnalele. Parcurgeti lista de semnale cu sefii de departamente. Unul singur indica o integrare, trei sau mai multe indica o platforma comuna.
    3. Faceti inventarul abonamentelor. Comparati costul instrumentelor inlocuibile cu licentele Zoho One pentru toti angajatii, la preturile curente.
    4. Evaluati si Zoho CRM Plus. Daca doar echipele de vanzari, marketing si suport au nevoie de sistem, CRM Plus poate fi mai potrivit, mai ales daca aplicatiile financiare sunt disponibile in centrul de date UE pentru contul dumneavoastra.
    5. Testati doua procese reale. In perioada de proba de 30 de zile, reproduceti de exemplu fluxul de la oferta la factura si fluxul unei solicitari de suport.
    6. Bugetati configurarea. Includeti in plan timpul pentru legaturile dintre aplicatii, permisiuni si instruire.

    Daca ramaneti pe un CRM folosit singur, puteti compara si cu alte optiuni in analiza Zoho CRM vs HubSpot. Daca decizia se indreapta spre suita completa, pagina Zoho One descrie modul in care se poate organiza implementarea pe etape.

    Surse

    • Zoho Help: What is the difference between Zoho CRM Plus and Zoho One?
    • Zoho One: The Operating System for Business
    • Reddit r/Zoho: Zoho CRM vs Zoho One

    Ti-a fost util? Distribuie articolul

    LinkedInPost

    Cuprins

    Zoho One vs Zoho CRM: despre ce este de fapt deciziaCe acopera fiecare produsLicentierea: diferenta care schimba calcululZoho CRM Plus, varianta de mijlocSemnale ca ati depasit Zoho CRM folosit singurUn caz real: echipa de patru oameni care lucreaza in ExcelConsolidarea instrumentelor si costul realCe nu rezolva automat Zoho OneSuport, securitate si perioada de probaPasi practici pentru decizieSurse

    Ai nevoie de ajutor cu Zoho?

    Zoho Premium Partner cu 200+ implementari - te putem ajuta sa obtii maximum din CRM-ul tau.

    Consultanta Gratuita

    Etichete

    Zoho One
    Zoho CRM
    Zoho CRM Plus
    Licentiere
    Comparatie

    Distribuie

    Svennis Cloud Solutions

    Svennis Cloud Solutions

    Premium Partner

    Zoho Premium Partner din 2011, cu 200+ implementari de succes. Suntem specializati in implementare CRM, integrari custom si automatizarea proceselor de business - ajutam companiile din Romania sa obtina maximum din ecosistemul Zoho.

    Despre noi|Studii de caz|Toate articolele

    Continua lectura

    Articole similare

    Vezi toate
    Zoho CRM vs HubSpot: Ce Alegi pentru Afacerea Ta din Romania?
    Comparatie CRM

    Zoho CRM vs HubSpot: Ce Alegi pentru Afacerea Ta din Romania?

    Comparatie detaliata intre Zoho CRM si HubSpot pentru piata romaneasca. Pret real (nu doar planul gratuit), functionalitati, GDPR, integrari locale SmartBill si ANAF, si suport in limba romana.

    24 mar. 202611 min de citit
    Curs BNR API: preluarea automata a cursului valutar in Zoho Books si Zoho CRM
    Integrari

    Curs BNR API: preluarea automata a cursului valutar in Zoho Books si Zoho CRM

    Un ghid practic despre curs BNR API: ce surse aveti la dispozitie, cum evitati erorile de data si de moneda si cum ajunge cursul automat in Zoho Books sau Zoho CRM.

    23 sept. 20269 min de citit
    Ce este un CRM si cum il alegeti corect pentru compania dumneavoastra
    Ghid CRM

    Ce este un CRM si cum il alegeti corect pentru compania dumneavoastra

    Un ghid practic despre ce este un CRM, cum difera de un ERP, ce functioneaza dupa lansare si ce greseli costa cel mai mult atunci cand alegeti un sistem.

    23 sept. 202610 min de citit
    Vezi toate articolele
    Zoho Premium Partner - Din 2011

    Pregatit sa iti transformi afacerea?

    Hai sa discutam cum Zoho poate eficientiza operatiunile tale. Programeaza o consultanta gratuita cu echipa noastra - fara obligatii, doar sfaturi oneste din 200+ implementari.

    Programeaza o Consultanta GratuitaVezi studiile de caz
    Inapoi la toate articolele
    Svennis LogoSvennis Cloud Solutions

    Zoho Premium Partner din 2011. 200+ implementari, 5 extensii Marketplace cu rating 5/5. CRM, automatizare si integrari personalizate pentru afacerile din Romania.

    Zoho Premium Partner

    Ramai la curent

    Primeste cele mai recente noutati si sfaturi de la Svennis.

    Servicii

    • Zoho CRM
    • Zoho One
    • Zoho Desk
    • Zoho Books
    • Zoho Analytics
    • Integrari Personalizate
    • Revylio - Modernizare Website

    Industrii

    • IT & Software
    • Productie
    • E-commerce
    • Agricultura
    • Servicii Profesionale
    • Sanatate
    • Imobiliare

    Companie

    • Despre Noi
    • Blog
    • Studii de Caz
    • Svennis AI
    • Ghid Zoho CRM

    Legal

    • Politica de Confidentialitate
    • Termeni si Conditii
    • GDPR

    Integrari

    • SAP + Zoho CRM
    • PrestaShop + Zoho CRM
    • WooCommerce + Zoho CRM
    • SmartBill + Zoho CRM
    • ANAF + Zoho CRM
    • Toate Integrarile

    Locatiile Noastre

    Satu Mare, Romania

    Careiului 220E, 440187
    +40 722 945 189
    office@svennis.ro
    svennis.ro

    Cluj-Napoca, Romania

    Frunzisului 91A, 400664
    +40 722 567 135
    office@svennis.eu
    svennis.eu

    Manchester, UK

    117 Upper Chorlton Road, M16 7RY
    +44 7588 772736
    hello@svennis.co.uk
    svennis.co.uk

    Milano, Italia

    +39 02 9475 1997
    office@svennis.it
    svennis.it

    Orase

    BucurestiCluj-NapocaTimisoaraIasi

    © 2026 Svennis Cloud Solutions. Toate drepturile rezervate.

    |

    Zoho Premium Partner din 2011

    |

    office@svennis.ro · +40 722 945 189

    |

    Protejat de reCAPTCHA. Confidentialitate si Termeni.